Site Rengi

22.07.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması
REKLAM ALANI

Ruslar gitti, fiyatları düşüyor !

Rus turistlerin sayısı azalınca otelciler fiyatları düşürdü.

Ruslar gitti, fiyatları düşüyor !
REKLAM ALANI

Rus turistin bu yıl krizle yüzde 30 düşmesi beklenirken, oluşacak boşluğun yerli turistle doldurulamaması otelcilerin uzun süre Avrupalı tur operatörlerine direnmesine karşın fiyatları yüzde 20 düşürmesine yol açtı

Ekonomik kriz içerisindeki Rus turist, Türk otelcileri kilitledi. Rusya’dan gelen turist sayısının yaz öncesi dönemde yüzde 30’a varan oranda düşmesi nedeniyle gözünü diğer pazarlara çeviren otel sektörü, Avrupalı tur operatörlerinden vurgun yedi. Operatörlerin, Rusya’dan beklenen 1 milyon turist açığını fırsat bilip yeni turist için yüzde 20’lere varan oranda indirim beklentisi turizmciyi son birkaç yılda bin bir emekle oluşturduğu fiyatın gerilemesine neden oldu. Bu yılı boş geçirmek istemeyen oteller, operatörlerin ‘Fiyat indirin’ çağrısına kulak verse de yine de tam dolulukları sağlayabileceğine kesin gözüyle bakılmıyor.

Habertürk’ten Ünsal Ereke’nin haberine göre, yabancı turist açığını yerli turistle kapatmaya soyunan sektör ise seçimlerin bitmesi, okulların kapanması ve Ramazan döneminin geride kalmasını bekliyor.

DESTEKLERİN DEVAMI GELMELİ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, umutlarını son dakika rezervasyonlarına yönelttiklerini belirterek, “Özellikle Antalya’da yabancı turist olmadığı gibi, seçimlerin bitmesi, okulların kapanması ve ramazan döneminin geride kalmasını bekleyen yerli turistin de varlığından uzunca bir süre söz edemeyeceğiz gibi görünüyor. Genel anlamda geçen yıllara göre bu yıl için keyifsiz olarak görünüyoruz, umutlarımızı son dakika rezervasyonlarına yöneltmiş durumda bekliyoruz” diye konuştu.

Ayık, “Hükümet tarafından bir destek yapıldı ama iki ay sürmesi ve pazarın daha da çeşitlenmemesi nedeniyle bu biraz eksik kaldı. Nisan-mayıs ayları arasında süren bu desteğin bütün yıla yayılması ve pazarların da artırılması gerekiyor” dedi.

‘AVRUPALI OPERATÖR FİYAT SİLAHINI ÇEKİNCE PANİK ÇIKTI’

Shaia Group Başkanı Gürel Aydın, “Bu yılı kötü bir yıl olarak görmek gerekiyor. Her kötü yılın arkasından iyi bir yıl gelir. Bu nedenle fiyat indirimine sarılmamak gerekiyor. Rus pazarının Türkiye’de bir açık oluşturacağını gören Avrupalı tur operatörlerinin çoğu fiyat silahını çektiler ve panik yapan otel sektöründe yılların kazancı geriye gitti. Geçen yıl yanlış öngörüyle fiyat artışı yapan oteller şimdiden gelecek yılı tehlikeye attılar” dedi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman ise sezon kötü giderse otellerde sezonu erken bitirme gibi davranış biçimlerinin görülebileceğini ifade ederek, “Diyelim ki bir tesis 15 Kasım’da kapanıyor belki bu yıl bunu 31 Ekim’e çekebilir. 31 Ekim’de kapatan otel de yeterli misafir bulamazsa 15 Ekim’de kapatabilir. Böyle davranış zincirleri gelişebilir “diye konuştu.

BU FİYATLARA TURİST GELSE DE KIYMETİ YOK

Bir turizm yetkilisi “Fiyatlar yerlerde. Bu şekilde turist gelse bile kıymeti yok. Ama inanın bu fiyata bile gelmiyorlar. Antalya ve Finlandiya haricindeki bütün pazarlarda düşüş bekleniyor” diye konuştu. Yetkili yerli turistin açığı kapatamayacağını anlatırken, “Çünkü paket turla gelen 16 milyon yabancı turiste karşılık, otelde kalan yerli turist sayısı 2 milyonu geçmiyor” dedi.

BAKANLIK VERİ YENİLEMİYOR

Yılda 10 milyon turist ile Türkiye’de turizmin kalbi olan Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, daha önce günlük yayımladığı turizm verilerini uzun süredir yenilememesi moral bozdu. Nisandaki son veri, 155 bin turist azalışını gösteriyor.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ