Site Rengi

22.07.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması
REKLAM ALANI

Türkiye’de Elektronik İmza Kullanımı

2015 itibari ile ülkemizde elektronik imza kullanıcı sayısı 1,5 milyon sayısına ulaşmış bulunmaktadır.

Türkiye’de Elektronik İmza Kullanımı
REKLAM ALANI

Elektronik imza kısaca tanımlamak gerekirse kağıt üzerine atılan imzanın bilgisayar ortamındaki halidir. Yapısı flash bellek şeklinde olup bilgisayara USB girişi ile bağlanmaktadır. E-token denilen bu akıllı kart içinde kişiye özgü bir sertifika bulunmakta olup bilgisayarda kullanılmak istendiğinde güvenlik amacıyla bir şifre istenmektedir.

Elektronik İmza Niçin Kullanılır?

E-devlet uygulama sayısı o kadar arttı ki artık devlet dairelerine gitmeden bir çok iş yapılabilmektedir. Bunların başında UYAP sistemi bulunmakta olup online olarak boşanma davası açılabilmektedir. Şirketler için şube açmak, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına dilekçe yazmak, tüketici mahkemelerine online olarak başvuru yapmak, E-satis sistemi aracılığıyla icralık taşınabilir ve taşınmaz mallar için ihaleye girebilmek, adres değişikliği yapmak gibi bir çok uygulamayı bilgisayar ve internet aracılığı ile yapılabilmektedir.

screenshot_19.jpgElektronik imza Ne Kadar Güvenlidir?

İSO27001 Bilgi Güvenliği belgesine sahip Cario Bilişim Teknolojileri Müdürü Orhan Bozkurt ile yaptığımız görüşmede Orhan Bey, kişilerin elektronik imzayı ve şifrenin bir başkası ile paylaşılmaması gerektiğini, bunun dışında herhangi bir riskinin olmadığını belirtti bu konuya ilişkin detaylı bilgilerin kendi siteleri olan elektronik imza www.eimza.gen.tr sitesinde paylaştıklarını dile getirip, elektronik imzanın tıpkı ıslak imza gibi kişiyi hukuki sorumluluklar vermektedir. 

Ülkemize Elektronik imzanın Katkıları Nelerdir?

screenshot_20.jpgE-devlet uygulamalarının ilk amacı iş yükü hafifletmek olup kayıp dışı vergi ile mücadele etmektir. Bu aşama geliştirilen özel yazılımlar sayesinde istenilen zamanda belirlenen istatistikler ortaya çıkarılabilmektedir. Ayrıca doğa’ya katkısı bulunmakta olup şuan Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nda aktif olarak elektronik imza kullanılmaktadır ve ciddi anlanma kağıt tasarrufu sağlanmıştır. Pendik Belediyesi  iki yıldır elektronik imza kullanmaktadır ve bununla birlikte 150 bin ton kağıt tasarrufu yani 10 bin ağacı kurtarmıştır. Bu rakamları ülke bazında düşünüldüğünde doğaya çok ciddi kazanç sağlanmıştır.

Kaynak: http://www.eimza.gen.tr

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ